Çetelerin kontrolüne geçen Haiti’de karakollar ateşe verildi

Çetelerin isyanıyla savaş alanına dönen Haiti’de şiddet durulmuyor.

Haiti Başbakanı Ariel Henry’nin istifasını talep eden silahlı çeteler, Port-au Prince ile Croix des Bouquets bölgesi yakınlarında bulunan iki cezaevine 2 ve 3 Mart’ta silahlı saldırı düzenleyerek güvenlik güçleriyle çatışmıştı. Çatışmalar esnasında yaklaşık 4 bin mahkum hapishaneden firar etmiş, 12 kişi yaşamını yitirmişti.

Hükümet, 4 Mart’ta hapishaneden kaçan suçluların yakalanması için olağanüstü hal ilan edildiğini ve belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.

Telesur’un haberine göre, polise savaş açan çeteler son olarak ondan fazla karakola eşzamanlı baskınlar düzenleyerek birçoğunu ateşe verdi. Başkent Port-au Prince’deki Özel Kuvvetler merkezi yakıldı, birçok polis merkezine de ateş açıldı.

Ülkedeki iki büyük hapishanenin de çeteler tarafından boşaltıldığı belirtildi.

“Birlikte Yaşa” sloganı altında yönetime karşı birleşen çetelerin baskınları nedeniyle ülkenin geçici emniyet müdürü Frantz Elbé konutundan kaçtı.

Çetelerin lideri olan “Barbekü” lakaplı eski polis Jimmy Cherizier, hükümetin gücünü kaybetmesiyle “Haiti’nin en güçlü adamı” haline geldi.

Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden Haiti, çetelerin yol açtığı şiddet sarmalı ve iktidar boşluğu nedeniyle ekonomik çöküşün eşiğinde bulunuyor.

Uzun yıllardır siyasi, ekonomik ve güvenlik krizi gibi temel problemlerle boğuşan Haiti, 11 milyonu aşan nüfusuyla kıtlık tehlikesi yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x