12 Yıl Sonra Erdoğan’dan Irak Ziyareti!

12 yıllık aranın ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Günübirlik ziyaretin ilk durağı başkent Bağdat, ikinci durağı ise Erbil olacak.

Erdoğan, Iraklı mevkidaşı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşecek. Ardından iki ülke arasında, güvenlikten, enerjiye, ticaretten, su kullanımına, ulaştırmadan, sağlığa kadar pek çok alanı içeren bir stratejik çerçeve anlaşmasına imza atılacak.

Ayrıca iki ülke kabine üyeleri karşılıklı olarak 30’a yakın anlaşmaya imza atacak.

TERÖRLE MÜCADELE ANA BAŞLIK

Irak ziyaretinin en kritik başlığı, terörle mücadele olacak.

Bu çerçevede terör örgütü PKK ile mücadele ve sınır güvenliği başlıklarında işbirliği alanları ele alınacak. Terörle mücadelede eş güdüm ve doğrudan iletişimin sağlanabilmesi için Ortak Harekat Merkezi kurulması, sınır güvenliği konusunu da Irak Güvenlik Güçlerine teknik destek verilmesi, İstihbarat paylaşımı gibi başlıklar masada olacak.

Mart ayında Bağdat’ta düzenlenen Türkiye-Irak Güvenlik Zirvesi’nde yasadışı örgüt olarak metne giren PKK’nın bu ziyaretle terör örgütü olarak nitelendirilmesi, Ankara’nın beklentileri arasında yer alıyor.

TİCARİ GÜNDEM KONUŞULACAK

Bağdat ziyaretinde, Kalkınma Yolu Projesi, masadaki en önemli ticari gündem olacak.

Ovaköy sınır kapısının açılmasına dönük müzakerelerde gelinen son durum ele alınacak. 10 yıldan bu yana kapalı olan Irak-Türkiye petrol boru hattının yeniden faaliyete geçmesi için yürütülen çalışmalarda gelinen son durum değerlendirilecek.

ERDOĞAN VE BARZANİ GÖRÜŞECEK

Erdoğan, Bağdat temaslarının ardından Erbil’e geçecek.

Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x